Bilforhandlere

Er du med på ny tendens, der kan gøre forskellen mellem røde og sorte tal i regnskabet?

Flere og flere forhandlere fokuserer på at samle selv mindre beløb op for at sikre bundlinjen i en tid, hvor avancerne presses fra flere sider.

Store dele af branchen oplever i disse måneder faldende marginer og pres på indtjeningen.  

Salget af biler er ikke så profitabelt, som det har været; andre oplever også, at avancerne på brugte biler falder, og at det er sværere at finde de rigtige brugte biler at importere fra udlandet.  

Samtidig betyder udsigterne til et forandret finansieringsmarked, hvor indtægterne fra bilfinansieringer står til at blive markant mindre, at mange forhandlere kigger sig om efter nye måder at sikre bundlinjen.  

Og her er fokus blandt andet på det store katalog af fordelsaftaler, som man har adgang til som medlem af AutoBranchen Danmark.   

Det oplever Klaus Schultz, der er medlemskonsulent i AutoBranchen Danmark og som dagligt sparrer med en lang række brugt- og nyvognsforhandlere.  

“Tidligere har forhandlerne måske stillet sig tilfredse med at få kontante gevinster fra en aftale eller to, men vi oplever lige nu, at der er langt større interesse for fordelsaftalerne generelt – også der hvor gevinsterne måske ikke er helt så store,” siger Klaus Schultz.  

Og det, mener han, giver god mening:  

“Hvis man har haft fine avancer på salget af biler, og hvis man samtidig har høstet masser af værdi på eksempelvis finansieringer, så har det måske ikke været helt så nødvendigt at fokusere på andre former for indtægter. Men det billede ændrer sig for tiden. Der er simpelthen et langt større fokus på at samle alle de penge op, som der nu engang er mulighed for. Og det er jo helt forståeligt,” siger han om de daglige sparringssamtaler, som han har med bilforhandlere.   

Som medlem af AutoBranchen Danmark har du adgang til omkring 30 fordelsaftaler, der dækker nærmest alle hjørner af en bilforretning.  

Det gælder eksempelvis finansiering, forsikring, ladeløsninger, afgiftsberegning, brændstof, hjul, værkstedskontrol, serviceaftaler, garantiforsikring, miljøhåndtering, arbejdsmiljø og meget andet.   

Så fokus er større på at finde de små gevinster, der til sammen kan gøre en forskel.   

Men samtidig er der flere steder også manglende kendskab til, hvor man kan finde pengene, oplever Klaus Schultz.   

“Selvom vi fortæller vidt og bredt om vores fordelsaftaler, oplever jeg hver eneste uge, at der er forhandlere, der ikke er klar over, at de kan spare eller lige frem tjene penge, hvis de tilslutter en specifik fordelsaftale,” siger Klaus Schultz.  

“Mange af vores medlemmer bruger måske allerede den pågældende leverandør, som vi har en aftale med, men er ikke klar over, at der er ekstra gevinster at hente, hvis man tilslutter sig gennem vores aftale med leverandøren,” forklarer han videre.  

Samtidig er en del af fordelsaftalerne blevet nemmere at håndtere for medlemmerne på det seneste, fortæller Klaus Schultz. Hvor man tidligere eksempelvis skulle sikre et salg af en service for at få gevinst, er der for flere aftaler i dag penge at hente, hvis blot man videresender et lead til den pågældende samarbejdspartner.  

“Fordelsaftalerne bliver hele tiden forbedret, og det betyder, at opgaven bliver mere overskuelig ude i forretningerne. Og det er noget, der får endnu flere til at kaste sig over arbejdet med aftalerne. Netop så de kommer hele vejen rundt om de indtægter, der ligger og venter,” siger Klaus Schultz.  

Han oplever dog også, at mange bilforretninger kan blive bedre til at inddrage medarbejdere og alle dele i forretningen i arbejdet.  

“Hvis ikke sælgerne kender aftalerne, glipper nogle gevinster måske. Eller hvis ikke bogholderen ved, at der er rabatter at hente, hvis man tilslutter sig aftalen gennem os, så går man glip af andre gevinster,” siger han.  

“Dem, der lykkes bedst, er dem, der tænker hele vejen rundt om forretningen og som har fokus på bredt kendskab til aftaler i hele organisationen og opfølgning i det daglige,” siger Klaus Schultz.   

Han fastslår, at dedikeret brug af AutoBranchen Danmarks fordelsaftaler ikke bare kan betale kontingentet til AutoBranchen Danmark hjem mange gange, men også vil kunne gøre forskellen på plus eller minus i et regnskabsår.   

“Der ligger så store penge og venter for rigtig mange forhandlere, at det bare handler om at komme i gang,” siger han.    

Du kan læse om AutoBranchen Danmarks fordelsaftaler her.

Og du kan altid kontakte vores medlemskonsulenter, hvis du har brug for en snak om din forretning og brug af fordelsaftaler.   

Herunder kan du finde den konsulent, der dækker dit område.

Kontakt

Klaus Schultz

Medlemskonsulent, Sydjylland og Fyn