Denne artikel indgår i vores løbende dækning af Danskernes Biler. Find mere statistik og flere artikler om Danskernes Biler her.
Knap 10 procent flere nye biler trillede ud på de danske veje i løbet af første halvår 2024 og andet halvår 2023 set i forhold til det forudgående år.
I samme periode skiftede 496.974 brugte biler ejer eller bruger. Dermed er brugthandlen stort set på niveau med året før med blot en halv procents lavere salg. Det betyder, at det samlede bilsalg er gået to procent frem år til år fra 658.546 til 671.743 stk.
Elbilerne kommer til undsætning
I alt 174.769 nye biler kom ud at køre, til trods for at salget gik trægt i første kvartal 2024. Dermed blev flere års nedadgående tendens i nyvognssalg omsider brudt. Sidste gang, vi så en top i nyvognssalget, var i perioden 1. juli 2020 til 30. juni 2021, hvor det nåede 206.190 biler.
Herefter ramte massive leveringsproblemer bilfabrikkerne hårdt. Årsagerne var bl.a. corona og krigen i Ukraine, der førte til lukning af bilfabrikker og mangel på mikrochips i årene, der fulgte.
Det er i høj grad elbilerne, der over det seneste år har rettet nyvognssalget op. Hele 43 procent af salget har denne gruppe udgjort. Dermed er elbilssalget mere end fordoblet på bare to år.
En væsentlig faktor bag udviklingen er formentlig, at Folketinget i slutningen af 2023 vedtog en Finanslov, der fastfrøs bundfradraget for elbiler i to år, så elbiler under 436.000 kr. fortsat er fritaget for registreringsafgift.
Samtidig har det haft betydning, at Tesla i foråret 2023 skød en regulær priskrig i gang med massive prisfald til følge. Siden har mange andre mærker budt ind med skarpe priser og leasingtilbud på elbiler.
Sammenlignet med salgstallene for 1. juli 2022 til 30. juni 2023 har de flest andre drivmidler solgt ringere end året før – undtagelsen er de milde benzinhybrider (MHEV), der ikke kan lades op via et stik, men regenererer bremseenergi. Denne biltype er gået 15 procent frem. Især Nissan Qashqai (2650 stk.) og Suzuki Swift (1307 stk.) har solgt godt i denne gruppe.
Dieselsalget i modgang
Dieselsalget er gået kraftigt ned de seneste år, så det nu er det mindst solgte drivmiddel med 4,25 procent af nyvognssalget. Stigende dieselpriser og udsigt til stigende afgifter er formentlig blandt årsagerne til udviklingen.
På brugtmarkedet går det væsentligt bedre for diesel, som stadig har næsten en fjerdedel (24,6 procent) af markedet, selvom den faldende trend også er til stede her. Benzinbiler udgør stadig mere end halvdelen af brugthandlen med 52,6 procent, men det er små fire procent mindre end året før.
Salget af brugte elbiler er til gengæld i kraftig fremgang, så de det seneste år cirka har fordoblet salgsandelen til 14,3 procent.
Salget af nye brintbiler har aldrig været højt, men er nu forsvundet helt efter Danmarks tre tilbageværende brint-tankstationer lukkede i september 2023.
Kontakt





