September blev en måned, hvor salget af nye elbiler lå på et meget højt niveau. Mere end 20.000 nye biler trillede ud fra forhandlerne i den første efterårsmåned, viser tal fra Bilstatistik.dk.
Ud af dem var hele 89 procent elektriske biler – ser man alene på privatbiler, kommer vi helt op på en andel på 98 procent elektriske biler.
”Salget af nye elektriske biler er gået over stok og sten i september. De høje brændstofpriser er nok noget, der spiller ind i købsovervejelserne hos flere danskere i øjeblikket, og sidst på måneden kom så regeringens udmelding om at fastholde den planlagte afgiftsindfasning på elbiler næste år. Men det er nok begrænset, hvor stor betydning det har nået at få for september måneds tal,” siger adm. direktør i AutoBranchen Danmark, Gitte Seeberg.
Samlet set lå salget af nye biler i september godt og vel 13 procent højere end samme periode sidste år. Og det er udelukkende elbilerne, der trækker opad i regnestykket.




Brugthandlen retter sig en smule
For de brugte biler ser situationen også ud til at have bedret sig en anelse sammenlignet med august.
Hvor vi i august måned så brugtvognshandlen ligge 6,5 procent lavere end i fjor, så lå september blot 3,3 procent lavere end året før. I alt rundede den samlede brugthandel 44.000 biler over måneden. Heraf var de 35 procent elektriske.
”Med det meget høje nyvognssalg, vi ser for tiden, er der ikke noget at sige til, at brugtvognssalget ligger en smule lavere end sidste år, men også her ser vi en kraftig stigning i salget af elektriske biler, som formentlig er drevet af nogle af de samme faktorer som nyvognssalget,” siger Gitte Seeberg.
Især de brugte benzinbiler ser ud til at betale prisen for den stigning, der finder sted i salget af brugte elbiler. Således holder benzinbilerne en andel på 43 procent i september mod 46 procent i samme måned sidste år.
Kontakt





