Bilforhandlere

Nu kan du få særskilt nyhedsbrev om ændringer i Motorregistret

Det Danske Motorregister, bedre kendt som DMR, får nu sit eget nyhedsbrev. Derfor kan faste brugere af DMR nu følge med, når Motorstyrelsen laver nye opdateringer af registret, nye retningslinjer eller vil dele øvrige meddelelser om systemet. Hvis man er interesseret i den service, kan man under Motorstyrelsens nuværende modul for nyhedsbreve krydse netop DMR af. Det kan du gøre på det her link.

Motorstyrelsens direktør, Jens Otto Størup, erkendte i starten af september 2019, at DMR har haft en del udfordringer, som for alvor tog fart med indførelsen af brændstofnormen WLTP i foråret. På AutoBranchen Danmarks årsdag 2019 i Vejle sagde direktøren sådan her:

“Lige siden WLTP skulle indføres i foråret, har vi haft problemer med DMR. Og jeg vil sige, at det kulminerede for at par uger siden, hvor flere fejl dukkede op. Derfor ligger den sag øverst på mit skrivebord, og jeg holder jævnligt møder med de underleverandører, for vi skal have løst de her problemer. Det er ikke tåleligt for branchen”.

Godt med indblik i processerne

Eylem Ünüvar, juridisk chef hos AutoBranchen Danmark, ser positivt på tiltaget fra Motorstyrelsen i forhold til det udskældte DMR.

“Mange af vores medlemmer er afhængige af et velfungerende DMR i forhold til en lang række beregninger, de skal udføre. Derfor er det godt, at registreret er et stærkt fokusområde for Motorstyrelsens ledelse, og at man nu vil give brugerne et bedre indblik i processerne bag systemet”, fortæller Eylem Ünüvar.

Kontakt

Nicky Bobak

Medlemschef

Christian Richter

Kommunikations- og politisk rådgiver

Rune Langhoff Sørensen

Public affairs- og kommunikationskonsulent

Lene Søbo

Grafiker og marketingkoordinator

Christian Mikkel Uldall Grøn

Web- og social medie manager

Jørgen Petersen

Forsikringskonsulent