Autolak og eftermarked

Skadesboom kræver bedre afregning 

Antallet af bilskader er steget markant, og det kræver øget fokus på bedre afregning fra forsikringsselskaberne. Forsikringsselskaberne må til lommerne, lyder det.

Antallet af skader er ifølge tal fra Forsikring & Pension steget fra 415.000 takserede skader i 2023 til 445.000 skader i 2024.  

I flere måneder var antallet af skader over 40.000, herunder blandt andet i januar, hvor en større snestorm som bekendt ramte store dele af landet. 

“Vejret bliver mere ekstremt og eksempelvis den store snestorms ved sidste års begyndelse har afgjort haft betydning,” fastslår Nicky Bobak, eftermarkedschef i AutoBranchen Danmark. 

Men det høje skadesantal er ikke kun vejret skyld, understreger han: 

“Vi ser samtidig, at bilerne bliver større og større, hvilket også betyder større skader. Elbilernes hurtigere acceleration har også haft betydning, ligesom mange har skulle vænne sig til at køre i elbilerne,” siger han og tilføjer: 

“Samtidig er der også noget, der tyder på, at de mere automatiserede biler påvirker kørslen, og at mange måske er knap så opmærksomme under kørslen, men distraheres af telefonen eller andre skærme,” lyder det videre om boomet i takserede skader. 

Travlhed i branchen

Det store skadesantal er i den grad noget, som man har kunnet mærke ude i branchen: 

“Der har i det forgangne år været rygende travlt på rigtig mange autoværksteder. Det sker på et tidspunkt, hvor mange værksteder allerede i forvejen presset af mangel på arbejdskraft, hvor både pladesmede og autolakerere er meget efterspurgte, så vi ser desværre kapacitetsproblemer mange steder,” siger Nicky Bobak. 

Det betyder dog ikke, at det vælter ind med penge, understreger han;  

“Økonomien er ikke desto mindre presset, fordi forsikringsselskaberne hele tiden prøver på at minimere udgifterne. Det er måske forståeligt nok, hvis de ikke i forvejen tjente styrtende med penge,” siger Nicky Bobak. 

Han påpeger derfor, at forsikringsselskaberne må til lommerne, hvis de vil sikre, at de også i fremtiden kan få lavet deres skader: 

“Der i den grad brug for, at afregningen fra forsikringsselskaberne og dermed økonomien i skadesbranchen bliver bedre, så man kan udvikle sig, investere i mere moderne udstyr og kan fastholde arbejdskraften, så danskerne kan blive holdt godt kørende, når antallet af skader stiger,” siger Nicky Bobak.  

“Det er jo som udgangspunkt altid godt, at der er noget at lave. Men situationen er usund og uholdbar lige nu. Skadesbranchen har i flere år været hårdt presset af forsikringsselskaberne, der ikke betaler nok for skadesarbejdet, men udhuler økonomien i branchen,” siger Nicky Bobak og fortsætter: 

“Der er brug for hele branchens kapacitet, så jeg vil opfordre til, at forsikringsselskaberne yder en mere fair betaling for det store arbejde, som skadesbranchen leverer og de mange ydelser, der stilles til rådighed – herunder gratis lånebiler til forsikringsselskabernes kunder.” 

Kontakt

Nicky Bobak

Eftermarkedschef- og Brugtvognsekspert