Den tidligere transportminister Thomas Danielsen lovede sidste år – efter spørgsmål om trafiksikkerhed i Folketingets transportudvalg – at Færdselsstyrelsen på sin hjemmeside ville præcisere, hvilke krav der stilles i forbindelse med udbedring af skader på køretøjer.
Og færdselsstyrelsen har da også siden præciseret, hvem der har ansvar for hvad i en vejledning, der ligger på Færdselsstyrelsens hjemmeside, hvilket både SKAD og FDM har været ude at kommentere offentligt.
Af vejledningen fremgår det, at alle reparationer skal ske “i overensstemmelse med fabrikantens anvisninger og god praksis” og at de skal ske på en måde, så “køretøjet efter reparation har samme strukturelle styrke og funktionalitet som før skaden”.
Og det er positivt, at det bliver slået fast, siger Nicky Bobak, der er medlemschef i AutoBranchen Danmark:
“Vi har jo længe kæmpet for, at reparationerne skal ske i overensstemmelse med reparationsvejledninger, så det er godt, at myndighederne slår det fast. Så mangler vi bare, at forsikringsselskaberne faktisk også godkender og betaler for skadesreparationer, der gør netop det,” siger Nicky Bobak.
Derudover lyder det fra Færdselsstyrelsen, at hvis den strukturelle styrke alligevel ændres i reparationer, så kan der være tale om en konstruktiv ændring af bilen. Det kræver særskilt godkendelse og dokumentation af ændringen, samt efterfølgende fremstilling af bilen til godkendelse hos en synsvirksomhed, understreger styrelsen.
“Det er nok noget, der ikke sker i ret stort omfang i dag,” konstaterer Nicky Bobak.
Færdselsstyrelsen fastslår i vejledningen, at værksteder og bilejere har følgende forpligtelser:
Skadesværkstedets ansvar
Et værksted, der foretager reparation af en skade, skal:
• Udføre arbejdet efter fabrikantens anvisninger og gældende faglige standarder.
• Sikre, at reparationen ikke ændrer bilens konstruktion, der kræver særskilt godkendelse, medmindre køretøjsejeren informeres og ændringen håndteres korrekt.
• Udarbejde en skadesrapport (ofte sker dette i samarbejde med en taksator), som viser:
- Hvilke konkrete dele der er udskiftet på bilen
- Oplysning om, hvorvidt de anvendte dele er nye, brugte, originale eller alternative (uoriginale).
Værkstedet har ikke pligt til at anvende originale eller typegodkendte karrosseridele, fastslår Færdselsstyrelsen yderligere, men værkstedet skal oplyse køretøjsejeren/kunden, hvis der er foretaget konstruktive ændringer på bilen.
Det kan eksempelvis være en ændring som følge af udskiftning til alternative komponenter i deformationszoner på køretøjet, lyder det fra styrelsen.
Bilejerens ansvar og muligheder
Bilejeren har ansvar for:
• At bilen er i lovlig stand – både før og efter en reparation efter § 67 i færdselsloven.
• At sørge for, at bilen godkendes hos en synsvirksomhed, hvis bilen er ændret konstruktivt.
Bilejer bør efter en skadesreparation:
Gennemgå bilen og skadesrapporten nøje og om nødvendigt sikre tilstrækkelige oplysninger fra værkstedet om:
• Hvilke dele, der er skiftet
• Oplysninger om, hvorvidt der er brugt originale, uoriginale eller brugte dele?
Spørge værkstedet om:
• bilen er repareret efter fabrikantens anvisninger
• værkstedet har dokumenteret reparationen
• der er forhold der anses som konstruktive ændringer af bilen?
Kontakte en uvildig rådgiver
• Ved tvivl om reparationens kvalitet eller konsekvenser af reparationen.
• Hvis der er mistanke om, at reparationen har medført uoplyste konstruktive ændringer af bilen.
Forsikringsselskabers rolle
Derudover præciserer vejledningen fra Færdselsstyrelsen, at forsikringsselskaberne udover at medvirke ved skadesopgørelsen “bør sikre reparationens forsvarlighed i forhold i bilens lovlighed.”
Og det er netop her, der kan opstå problemer, påpeger Nicky Bobak
“Som vi oplever det, er det jo ofte sådan, at det er forsikringsselskaberne, der ikke vil betale for forsvarlige reparationer. Det har vores medlemsundersøgelser jo også vist. Så vi står fortsat med et problem, for værkstederne og bilejerne har ansvaret, men det er jo de facto forsikringsselskabet der bestemmer, hvordan reparationerne skal laves,” siger Nicky Bobak.
AutoBranchen Danmark vil fortsætte sin dialog med myndighederne om sagen.
Kontakt





