Autotaks

Får du hjælp? Taksering i ferien kan være en udfordring 

I ferieperioder er det ofte nye og mindre erfarne kræfter, der takserer bilerne. Derfor kan det være en fordel at få tjekket rapporterne igennem en ekstra gang.

Når bemandingen på pladeværkstederne og i kabinerne rundt omkring i skadesbranchen bliver mindre i ferien, så er der i sagens natur også færre hænder til at løfte de opgaver, der bliver klaret til hverdag. Ja, måske løser man også nogle opgaver, som man ikke er vant til at løse.  

En af de opgaver, der ofte falder mellem to stole, når der er ferie, er taksering af skaderne. 

Det er i hvert fald oplevelsen hos AutoBranchen Danmarks eftermarkedsafdeling: 

“Det er typisk en eller to medarbejdere, der har helt styr på taksering og som har ansvaret for det til daglig, men når ferien rammer, er situationen en anden, og det går ud over kvaliteten af den taksering, der laves i ferien,” siger Nicky Bobak, der er eftermarkedschef i AutoBranchen Danmark. 

Og det kan få konsekvenser for forretningen, lyder advarslen fra eftermarkedschefen: 

“Når der ikke er så stort fokus på kvaliteten af takseringen, som der er til daglig, så er det noget, der med det samme koster på bundlinjen. Vi ved, hvor nemt man kan sikre ekstra penge med god taksering, men vi ved desværre også, hvor hurtigt man kan smide hundreder eller tusindvis af kroner væk,” siger Nicky Bobak. 

“Desværre oplever vi tilmed, at nogle af forsikringsselskabernes taksatorer udnytter situationen, når de i ferierne ikke får så meget modspil i forhold til rapporten, som de måske er vant til, så det gælder altså om at være på stikkerne,” siger Nicky Bobak. 

Han opfordrer derfor til, at man i ferieperioder eller andre perioder, hvor takseringen ikke foregår som sædvanlig, bruger lidt ekstra tid på at kvalitetssikre takseringen. 

Det kan fx være ved at ringe til AutoBranchen Danmarks Autotaks-support, hvor man kan få set sine rapporten igennem og tilføjet de ting, man måtte have glemt.  

AutoBranchen Danmarks Autotaks-support har åbent hele sommeren og kan kontaktes på 33251433 eller support@abdk.dk 

Kontakt

Jørgen Petersen

Forsikringskonsulent