Jævnlige latterudbrud gav genlyd i den store Teatersal hos Remisen i Brande, da politisk kommentator Hans Engell indtog scenen på AutoBranchen Danmarks årsdag i torsdags.
Flankeret af konferencier Dennis Ritter, der stillede spørgsmål, havde de to sat sig mageligt til rette i et sofasæt i klunkestil midt på scenen.
Her kom de omkring bilafgifterne, det kommende kommunalvalg samt det næste Folketingsvalg, der skal afholdes i løbet af det kommende års tid. Det hele blev krydret med små anekdoter til stor morskab for tilhørerne.
Uenighed om bilafgifterne
Hvad angår bilafgifterne analyserede Hans Engell sig frem til, at man regeringspartierne imellem slet ikke er enige om, hvordan man skal skrue et nyt beskatningssystem sammen.
Der er ”en betydelig uenighed,” lød det.
Og man er endnu ikke kommet til at diskutere det med andre partier – det er kun i regeringen selv, det bliver diskuteret.
Udfordringen er, som Hans Engell fremlagde det, at de to blå partier gerne vil af med afgiften og bruge det over for deres egne vælgere i valgkampen hen mod næste Folketingsvalg. Socialdemokratiet vil derimod helst ikke have, at de kommer ud af det med en kæmpe rabat til Porsche-ejerne.
”Det mest sandsynlige er, at man laver noget, der kan holder et eller to år, og så nedsætter man en kommission, som kan komme op med et forslag til en langsigtet løsning, man kan tage stilling til senere,” lød Hans Engells vurdering, før han opsummerede situationen således:
”Man vil forlænge det nuværende system med brædder.”
Han forklarede dog også, at han ikke kan sige det med sikkerhed, da regeringen holder kortene tæt til kroppen nu, selvom man lod nogle informationer slippe ud i pressen i sommer. Man er ikke glade for den uenighed, der er på dette område, for man har et rigtig godt samarbejde mellem de tre partiledere i regeringen, lød det.
Adspurgt om roadpricing vil indgå i en kommende afsgiftsomlægning, svarede han, at det formentlig vil indgå i en meget langsigtet løsning, men ikke på den korte bane, hvor det ikke kan undgås at skabe ballade for regeringen.
Hans Engell forudser altså noget usikkerhed på bilafgiftsområdet i de kommende år, selvom han indså, at det ikke lige var det svar, tilhørerne i salen havde håbet på.

Kommunalvalg og krig
Hvad angår det kommende kommunalvalg sagde den forhenværende politiker, at det bliver et ”dødspændende valg”. Kommunalvalgene er nemlig blevet en slags midtvejsvalg, som i stigende grad er præget af den landspolitiske udvikling, lød det fra ham.
Selvom Hans Engell holdt fast i sin sædvanlige muntre tone hele vejen gennem sit indlæg, så rundede han af med et spørgsmål af en lidt mere alvorlig karakter – nemlig truslen fra Rusland.
Her slog den tidligere forsvarsminister blandt meget andet fast, at russerne har øget produktionen af krigsmateriel markant, og at der derfor er gode grunde til, at Danmark må investere kraftigt i forsvar nu – det skulle være sket langt tidligere, konkluderede han.
Kontakt





