Bilforhandlere

Importør af kinesiske biler svarer på forhandlerkritik

Flere af AutoBranchen Danmarks medlemmer har i skarpe vendinger kritiseret importøren RSA på flere konkrete punkter. Her kan du læse svarene fra importørens nytiltrådte salgschef.

Allan Hagelskjær er ny salgschef i Danmark for RSA, som bl.a. importerer Maxus. Foto: RSA

I et fælles opråb har flere forhandlere og medlemmer af AutoBranchen Danmark kritiseret en stribe forhold vedrørende samarbejdet med importøren RSA. Her i landet er det bl.a. mærkerne Maxus, JAC og KGM, som RSA importerer.

Du kan læse hele sagen her, men kort fortalt drejer det sig bl.a. om, at forhandlerne oplever, at indgåede aftaler ikke bliver overholdt. Flere oplever, at RSA har haft biler stående på deres finansieringsramme med løfte om at afholde udgifterne, hvilket, de ikke mener, er sket. Andre oplever, at garantireparationer ikke dækkes, eller at tiden til at udbedre er alt for stramt fastsat.

Særligt bilmodellen Maxus eT90 har voldt kvaler pga. en voldsom prisnedsættelse. En forhandler er blevet pålagt at overtage den til en pris over en halv million, hvorefter han oplevede, at den få dage senere blev sat ned til under det halve. Det har ført til store tab for flere forhandlere trods muligheden for et tilskud ved indregistrering.

Importøren svarer

AutoBranchen Danmark har givet RSA Danmarks nye salgschef Allan Hagelskjær mulighed for at svare på kritikken, og vi bringer herunder de relevante dele af hans svar:

”Vi er blevet foreholdt fra flere forhandlere, diverse individuelle aftaler og tilskud. Vores fornemmelse er, at måske en håndfuld forhandlere har fået endog meget gunstige tilskud og diverse subsidier, og disse muligheder forsvandt selvfølgelig med øjeblikkeligt varsel grundet bortvisningen (af forhenværende landechef, red.). Dette kan være årsag til tab og utilfredshed hos nogle.”

Flere forhandlere siger, at de er blevet pålagt at overtage Maxus eT90 til over en halv million for så at finde ud af, at den sænkes til under det halve få dage senere. Den tilbudte support ved indregistrering dækker langt fra tabet. Hvordan forholder I jer til det?

”Omkring demoregistreringer, så er det en hel naturlig ting, at man som autoriseret forhandler, selvfølgelig skal have demo- og lagerbiler til rådighed. Rigtig mange nyvognsforhandlere har oplevet at have tab på demobiler de seneste par år, og der i blandt selvfølgelig også vores forhandlere. Det specifikt nævnte tab på over 250.000,- kroner på få dage, kan vi slet ikke genkende, men tab har der givetvis været.”

I forhold til garantireparationer siger forhandlerne, at de tider, I fastsætter til større reparationer, i flere tilfælde er urealistisk kort, og at det ikke altid er muligt at få dækket sin garantireparation, selvom I har godkendt det som en garantireparation. Hvordan forholder I jer til det?

”I mine efterhånden mange år i autobranchen har garantiarbejde aldrig været lukrativt arbejde for en autoforhandler. Jeg kan slet ikke afvise, at der har været fejl, urealistiske arbejdstider mv., og det er selvfølgelig noget, vi sammen med fabrikkerne og forhandlerne skal se ind i.”

Og så er der nogen forhandlere, der siger, at I har stillet dem en måneds opsigelse af forhandleraftale i udsigt, men nu fastholder I aftalens to-årige opsigelse eller hurtigere opsigelse til sommer mod indregistrering af biler. Hvordan forholder I jer til det?

”De forhandlere der måtte ønske det, er blevet tilbudt kortere opsigelsesvarsler. Det er fortsat gældende. Så med mit kun månedlange kendskab til RSA Danmark, så ved jeg, at dette er faktuelt forkert. En forhandler kan pr 30. juni i år opsige sin kontrakt, og være ude allerede 31. december i år. Man skal selvfølgelig overholde sin forhandlerkontrakt i perioden.”

AutoBranchen Danmark har også spurgt til forhandlernes kritik af manglende kompensation for RSA-biler på deres finansieringsramme, men den del har vi ikke modtaget svar på.

Allan Hagelskjær opsummerer situationen således:

”For hele autobranchen har de seneste par år været meget hårde. Det er både fabrikkerne og vi klar over. Der har været dårligere resultater mange steder på især demobiler, stigende renter og vigende salg. Jeg har den seneste måned været rundt ved de fleste af vores forhandlere, hvor samtalen især har kørt på dette, hvad man tidligere har gjort og så videre.”

”Jeg ved at nogle få overvejer at stoppe som nyvognsforhandler, det er helt fair. Men flere af vores forhandlere har modsat også, ønsket at få ét eller flere af vores mærker. Så vi er fortrøstningsfulde hvad angår fremtiden, men har også en del oprydning grundet tidligere tiders handlinger og beslutninger. Og her ser vi frem til konstruktive samtaler med Autobranchen Danmark.”

AutoBranchen Danmarks adm. direktør Gitte Seeberg er åben for yderligere dialog med RSA.

Kontakt

Rune Langhoff Sørensen

Eftermarkeds- og klimakonsulent

Abid Khan

Juridisk chef / advokat

Christian Richter

Kommunikations- og politisk rådgiver