En række forsikringsselskaber har varslet endog meget store prisstigninger på deres motorforsikringer. Nogle kunder har fået varslet, at prisen stiger med op til 80 procent, har TV2 beskrevet.
Et af de selskaber, der står for skud er Tryg, der blandt andet har givet som begrundelse, at udgifterne til reparationer stiger. Men prisstigninger møder bred kritik.
“Hvis sandheden skal frem, er det nok i lige så høj grad Trygs grådighed, der er problemet,” siger Gitte Seeberg, adm. direktør i AutoBranchen Danmark, der optrådte på TV2 om udviklingen.
“Tryg havde sidste år et forsikringsoverskud på syv milliarder – og i regnskabet lød det, at man har planlagt at tjene yderligere én milliard i overskud. Motorforsikringerne har i årevis været et guldæg for forsikringsbranchen. Og det skyldes, at man er lykkedes med at presse afregningen til værkstederne i bund – samtidig med at kunderne tvinges til at betale mere,” siger Seeberg videre.
Trygs forklaring bliver da også udfordret af, at en gennemsnitlige skadespris på kaskoskader på biler er således faldet fra omkring 9500 kroner i 2011 til omkring 7700 i 2023.
Værksteder og forbrugere betaler for Trygs grådighed
“Jeg kan ikke komme i tanke om ret mange andre ydelser, der er faldet i pris over den samme periode, hvor alt ellers synes at blive dyrere. Så er det omvendt rigtigt, at antallet af skader er steget og reservedelene på visse biler er blevet rigtig dyre, men bilparken er jo også blevet større og ikke mindst er præmierne steget kraftigt. Virkeligheden er, at det er forbrugerne og værkstederne, der betaler for Trygs grådighed,” siger Seeberg.
Trygs prisstigninger får også kritik af Forbrugerrådet Tænk:
“Man får indtrykket af, at Tryg prioriterer indtjeningen frem for kunderne, når man kigger på selskabets prissætning. Ved at hæve priserne så voldsomt sender Tryg et signal om, at de gerne vil tjene rigtig godt på deres kunder. De ved godt, at de fleste kunder ikke skifter over i et andet selskab og er meget loyale, selv om præmierne stiger,” siger Morten Bruun Pedersen, cheføkonom i Forbrugerrådet Tænk til branchemediet insideforsikring.dk.
“Det lyder mærkeligt, når Tryg argumenterer med, at de højere priser skyldes højere omkostninger, mens man samtidig genererer et stort overskud. Og det er en lidt underlig argumentation, for der er stadig stor forskel mellem selskabets indtjening og omkostninger. Så man bør nok øge konkurrencen i forsikringsbranchen og skabe mere gennemsigtighed på markedet,” siger han videre.
Kritik fra baglandet
Hos FDM bliver prisstigninger på forsikringerne generelt kaldt “ret voldsom”:
“Vi kan se, at priserne er steget over en bred kam, og rigtig mange henvender sig til vores rådgivning, fordi de har modtaget store prisstigninger. Det er en tendens, der er kommet lidt pludseligt, og som er ret voldsom,” siger Ilyas Dogru, chefkonsulent og forbrugerøkonom hos FDM til TV2.
Men Trygs prisstigninger mødes også med kritik fra Trygs eget bagland, eksempelvis Tryghedsgruppens repræsentantskab.
“Tryg forsvarer prisstigningerne med, at det skyldes, at det er blevet meget dyrere at få repareret skader på grund af inflation og dyrere materialepriser, men det skal jo stadigt sammenholdes med, at man havde et rekordoverskud, som steg med 23 procent sidste år, som næsten udelukkende baseres på prisstigninger over for kunderne. Derfor synes jeg, at Tryg presser citronen rigtigt hårdt, og det er der også andre, som synes, lyder det fra Henrik Vad, der sidder i TryghedsGruppens repræsentantskab i Region Hovedstaden. Det skriver branchemediet insideforsikring.dk. Tryghedsgruppen er største aktionær i Tryg og ejer desuden TrygFonden.
Trygs prisstigninger, der altså skulle skyldes øgede udgifter, og Trygs store milliardoverskud, står imidlertid i klar kontrast til situationen i skadesbranchen.
I skadesbranchen er overskudsgraden næsten halveret over en ti-årig periode og mange har måtte dreje nøglen om, fordi timepriserne ikke følger med udviklingen – og fordi mange værksteder forventes at levere gratis ydelser til forsikringsselskaber som Tryg.
Kortsigtet strategi
Og derfor håber Gitte Seeberg, at Tryg lægger stilen om:
“Det er meget kortsigtet, det Tryg har gang i. Hvis de fortsætter med at underbetale branchen risikerer de, at endnu flere værksteder ikke vil reparere deres kunders biler – eller at værkstederne simpelthen ikke kan reparere dem, fordi de er gået konkurs,” siger hun og fortsætter:
“Tryg gambler med den service, som deres kunder modtager. Hvis Tryg tog deres samfundsansvar lidt mere alvorligt, kunne de jo både holder præmierne i ro, betale værkstederne ordentligt og samtidig stadig tjene godt. Det vil kræve en gentænkning af selskabet og forretningsmodellen,” siger Gitte Seeberg.
Tryg forklarer sig overfor insideforsikring.dk således i et skriftligt svar:
“Tryg følger altid gældende regler og forbrugerlovgivning, som sikrer transparens i forhold til pris og produktegenskaber for forbrugere. Desuden har vi tilsluttet os F&P’s principper for etiske anbefalinger til prissætning af forbrugerforsikringer. Vi har i Tryg gennem længere tid håndteret især inflationspres på materialer og lønninger hos vores leverandører, som har resulteret i en stigning i vores skadesudgifter. Ligesom resten af branchen har vi derfor måtte gennemføre nødvendige prisstigninger på udvalgte områder.”
To tidligere Tryg-chefer har lanceret forsikringsselskabet Gavmild, som direkte kritiserer Trygs prissætning.
Kontakt

Gitte Seeberg
Adm. direktør